Prvý test internetových potravín Tesco

Tesco spustilo možnosť objednať tovar cez internet s doručením domov a tak Vám prinášame prvý test tejto služby. Objednávku môžete zadať cez stránku potravinydomov.itesco.sk.

Registrácia

Pred objednaním sa na stránke musíte zaregistrovať. Pri registrácii na stránke Tesca si svoju adresu dodania vyberáte zo zoznamu adries na ktoré Tesco doručuje. Ak svoju adresu nenájdete, služba nie je pre danú adresu dostupná. Tu sme objavili prvú chybu kedy si stránka neuloží celú adresu a chýba popisné číslo aj napriek tomu, že pri registrácii zo zoznamu adries vyberiete úplnú adresu. Kuriér môže mať potom problém nájsť presnú adresu.

Prehľadnosť

Stránka obsahuje tisícky druhov tovaru a tak by jej pomohlo lepšie vyhľadávanie a triedenie. Napríklad kategória Akciový tovar obsahuje viac ako 3000 výrobkov, na jednej stránke sa zobrazuje 20 výrobkov a asi nikto nebude listovať 150 stránok.

Popis niektorých tovarov zatiaľ chýba a ani obrázky nenájdete pri všetkých položkách. Niektoré tovary na internete majú skrátené popisy, ktoré poznáme z registračných pokladní ako napríklad “HAP.DAY.JAB. DUZ.1L”. Chyby nájdete aj v jednotkových cenách. Chýba informácia o výrobcovi a dlhší popis tovaru.

Platba kartou

Tesco ponúka možnosť platby kartou a v podmienkach nákupu píše, že platba prebehne až po dodaní tovaru (“Za nákup bude z karty zúčtované až po dodaní tovaru”) čo ale nie je pravda. Ak platíte kreditnou kartou tak prvá transakcia prebehne hneď pri overovaní karty, kedy je na karte zarezervovaná prvá suma, ktorá bude neskôr vrátená. Samotná transakcia platby za tovar prebehne v čase zabalenia tovaru a teda ešte pred dodaním a nie až po dodaní tovaru ako píše Tesco. Ďalší spôsob platby je kartou u kuriéra pri dodaní tovaru. Platbu hotovosťou Tesco nepodporuje.

Doručenie

Tovar doručuje Tesco kuriér a sprevádza ho aj ďalší zamestnanec, čo sa ale pravdepodobne zmení po ukončení testovacej prevádzky. Ako sme už uviedli, kuriér mal problém nájsť presnú adresu keďže Tesco má v aplikácii chybu a tak mal kuriér na papieroch vytlačenú iba časť adresy bez popisného čísla. Pred doručením ale volal a presnú adresu telefonicky overil.

Tovar doviezol na vozíku v prepravkách a zabalený bol v plastových Tesco taškách. Kuriér bol milý a ochotný tovar odviezť až pred dvere. Pri prevzatí tovaru zákazník podpisuje potvrdenie o doručení a dostane rovnaký účet z pokladne ako keby nakupoval v kamennej predajni.

Na stránke si môžete objednať aj alkohol avšak vek zákazníka pri registrácii Tesco nevyžaduje. Na internete Tesco píše: “Tesco si vyhradzuje možnosť skontrolovať vek osoby preberajúcej Tovar”.

Čo zlepšiť?

Tesco by malo zapracovať najmä na vylepšení internetovej aplikácie. Stránka zatiaľ neponúka možnosť zoradiť tovar podľa kritérií ako napríklad cena. Pridať by mohli aj čiarové kódy a aplikáciu pre mobily, ktorá by po naskenovaní kódu pridala tovar do nákupného zoznamu. Podľa krátkeho názvu tovaru nie je niekedy možné presne identifikovať tovar. Na stránke nie je podrobný popis tovaru ako napríklad zloženie, výrobca, krajina pôvodu či doba trvanlivosti.

Otázky pre Tesco

Čo sa týka označovania tovaru Zákon č. 152/1995 Z.z. podľa § 9 Označovanie potravín a klamlivá reklama v Odseku 1 ustanovuje povinnosti ohľadom označovania tovaru. Keďže spotrebiteľ nemá k dispozícii tieto informácie na www.itesco.sk spĺňa služba požiadavky zákona?

Ďalšia otázka smeruje k § 12 Zákona č. 152/1995 Z.z., odsek 1 písmeno k: “Ten, kto predáva potraviny vrátane internetového predaja, je povinný zabezpečiť, aby pri predaji a preprave potravín bol k dispozícii doklad o pôvode tovaru”. Ako spĺňa služba Potraviny domov spoločnosti Tesco tieto požiadavky zákona?

Spoločnosť Tesco požiadala o stiahnutie tohto blogu pretože služba je v testovacej prevádzke. Keďže je služba verejne dostupná, informácie o jej fungovaní nestiahneme.

Na odstránení chyby s ukladaním adresy Tesco pracuje. Dalšie odpovede Tesca si môžete prečítať v článku Informácie o potravinách v internetových obchodoch.

5 Responses to “Prvý test internetových potravín Tesco”

 1. peto Says:
  september 11th, 2012 at 17:15

  K prehladnosti: medzi niekolkymi tisickami vyrobkov asi malokto bude vyhladavat rozklikavanim kategorii do neviemakej hlbky. Pise sa rok 2012, hlavnu ulohu uz davno hra full-text vyhladavanie. Skusal som si vyhladat 10-15 vyrobkov a dostal som vysledky ake som ocakaval.

  K alkoholu: v obchodnych podmienkach, resp. v casti o prijati tovaru sa pise: “Na prijatie tovaru musíte mať 18 rokov. Ak platíte platobnou kartou pri doručení, držiteľ karty musí byť prítomný.” To myslim ze staci. Ci ma clovek viac ako 1 je vo vacsine pripadov zrejme na prvy pohlad, predpokladam ze to je aj pripad autora, takze nebol dovod explicitne zistovat jeho vek.

  Povod zeleniny a ovocia je v samostanom dokumente na stranke, ale je velmi strucny, povod by mal byt pri kazdom druhu tovaru, alebo prinajmensom pri vsetkych potravinach a vsetkych slovenskych vyrobkoch.

  Suhlasim so slabym popisom tovaru, snad sa to zlepsi, takisto budu dufam doplnene chybajuce fotky.

  No myslim ze na zaciatok je to celkom dobre.

 2. X Says:
  september 11th, 2012 at 17:47

  Staci pozriet eshop Tesca, v UK.

 3. samo Says:
  september 17th, 2012 at 06:17

  Autor tej recenzie tvrdi, ze platba prebehne uz v case balenia tovaru. To nie je pravda. Je pravda, ze vtedy prebehne rezervacia, ale Tesco pokial viem v danej faze nic neuctuje. Ide naozaj len o rezervaciu. Realne platba prebehne az ked je potvrdene dorucenie tovaru – ono napokon to inak ani nejde, lebo pri doruceni moze zakaznik niektore polozky odmietnut… netreba si mylit rezervaciu a platbu.

 4. edata.sk Says:
  september 17th, 2012 at 07:19

  Samo, Tesco si prvu rezervaciu na karte urobi uz hned pri objednavke a zadani udajov o karte na stranke Tesca, vtedy rezervuje 3 EUR co je predautorizacia karty. Podla Vseobecnych obchodnych podmienok uz Tesco ziadnu dalsu rezervaciu nie je opravnene robit, ale nasledne ma prebehnut platba za tovar.

  Priebeh platby:

  1. po zadani platobnych udajov o karte na stranke Tesca sa na karte zarezervuje suma 3 EUR, v tomto case banka posle informaciu SMS o rezervacii

  2. pri baleni tovaru v sklade prebehne dalsia transakcia vo vyske celej hodnoty nakupu, banka v rovnakom case posle SMS s informaciou o transakcii a v tomto case je vytlaceny aj danovy doklad z registracnej pokladne v predajni Tesco, cas v SMS a cas vytlacenia danoveho dokladu su totozne

  3. rezervovana suma 3 EUR bola odblokovana v case kedy prebehla transakcia c.2

 5. Peter Says:
  september 17th, 2012 at 07:45

  Tiez som vyskusal hned moznost nakupu a s adresou nebol problem. Filter na stranke snad este nejaky dorobia, ale podla full-textu vyhladava pomerne dobre. Na to, ze to je testovacia prevadzka, islo im prve dodanie velmi dobre a donaska pred dvere potesi (kedze u kurieroch to nie je bezne). Verim, ze este dopracuju na tych kompletnych nazvoch a obrazkoch.

Napíšte Váš názor

Stránky